משברים פסיכוטיים בעקבות שימוש בסמים

בשנים האחרונות, ישנה עליה בדיווחים על קבלת טיפול פסיכיאטרי, בקרב צעירים, לאחר שימוש בסמים. הסיבות לעלייה הינם ככל הנראה הזמינות והנגישות של “סמי פיצוציות” ותרבות צריכת הסמים במסיבות ואירועים חברתיים. בחלק מהמקרים מדובר על התנסות ראשונה של הצעיר עם הסם או לחלופין בשילוב חדש של סוגי הסמים, על רקע שימוש מתמשך.

בעקבות צריכה של סמים, עשויים הצעירים לחוות סימפטומים פסיכוטיים (הזיות, פרנויות, אמונות שווא) או מאניים (מצבי רוח מרוממים באופן קיצוני).

לעתים מצבים אלו מחייבים התערבות רפואית – אשפוז, או בדיקה פסיכיאטרית ונטילת תרופות למשך תקופה. במקרים אחרים, הסימנים הפסיכוטיים יכולים להיעלם ללא ההתערבות רפואית, או לחלופין, להופיע ולהיעלם לפרקים.

התמודדות עם סימפטומים פסיכוטיים הינה חוויה קשה, מפחידה ומטלטלת עד מאוד, הן לצעיר והן למשפחתו. לאחר הירידה של הסימפטומים הפסיכוטיים, ישנם מקרים רבים בהם הצעיר עשוי להתמודד עם פגיעה בביטחון וההערה העצמית.
אלו, עשויים להביא את הצעיר להתמודדות עם דיכאון וחרדות, אשר פוגעים במסלול הנורמטיבי של החיים וגורמים להתבודדות חברתית, הסתגרות והימנעות מעיסוקים רגילים כמו עבודה ולימודים.

מורכבות נוספת נובעת משימוש חוזר בסמים. הסם הופך לטריגר להתקף פסיכוטי, והסיכויים לחזרת הסימטפומים עולים עם כל שימוש חוזר בסם.

על מנת להחזיר את הצעיר ומשפחתו למסלול חיים פעיל ונורמטיבי, נדרשת לא פעם התערבות אינטנסיבית וייחודית למצב, שכוללת עיבוד של הטראומה, הנחיות והקניית מידע פסיכו-חינוכי ובניית תוכנית התנהגותית לחזרה לשגרה.

על מנת לשקם את ביטחונו של הצעיר, נדרשת מיומנות מקצועית ורגישות. הליווי לא פעם יכלול התאמה של מסגרת תעסוקתית ייחודית, בה יוכל הצעיר להתנסות בחזרה הדרגתית לתפקוד ולמעגל העבודה/לימודים. המשפחה לרוב תזדקק למספר של אנשי טיפול ומקצוע מומחים בתחום, העובדים בשיתוף פעולה מלא ובמטרה משותפת.