מצבי משבר מורכבים

החיים מזמנים לא פעם התמודדויות מורכבות עם מצבי משבר. משבר נפשי הינו מצב קיצוני, בו הנפש נתונה ללחצים שאינה עומדת בהם, ומתרחש מצב דמוי “שבר”. לרוב, מצבי משבר אינם בלעדיים למי שחווה את הקושי, אלא מושפעים ומשפיעים על הסביבה הקרובה, לרוב המשפחה, ועשויים להוביל לתקיעות וסבל רב לכל המעורבים.

מצבי משבר מתרחשים לרוב סביב אירועי חיים משמעותיים. כגון לידה, פרידה, גירושין, אובדן ואבל, ניתוק של יחסים עם אדם קרוב, ועוד. מצב משברי עלול להווצר גם כתוצאה מהתמודדות ארוכה עם מתחים ומצבים קונפליקטואליים מורכבים, ולהופיע בצורה של התפרצות סימפטומים נפשיים. כגון דיכאון, הפרעות אכילה, חרדות, פסיכוזה או מאניה.
במצב משברי, המעורבים חשים תחושה של חוסר אונים, תקיעות ומצוקה עצומה. כל המעורבים מוצאים את עצמם מתפקדים במתכונת “חירום” ו”כיבוי שריפות”.

במצבי משבר, גישה לטיפול עשוייה להחוות כפריווילגיה. טיפול נפשי לרוב נתפש כתהליך איטי המצריך כוחות נפש, פניות וזמינות המפורשות כמותרות במצבי חירום. יחד עם זאת, מצבים כגון אלו הינם בעלי סיכון גבוה וממשי לכל המעורבים, ומצריכים התערבות מיידית וממוקדת בניהול המשבר, ויציאה מוצלחת ממנו.

התערבות טיפולית במצבי משבר הינה אינטנסיבית אך רגישה, נגישה ומותאמת אישית למצב החירום. מטרותיה הראשוניות, הן החזרת שליטה לחייהם של המעורבים ובניית תוכנית פעולה מיידית וממוקדת ניהול ויציאה ממשבר.