הסתגרות והתבודדות

הסתגרות והתבודדות נפוצות במקרים שונים בהם האדם מתמודד עם רגשות קשים במפגש עם סביבתו. רגשות אלה לרוב כוללים פחד, חרדה, דחייה ובושה, ועשויים להתעורר כתוצאה ממגוון רחב של סיבות. הפיתרון שמוצא האדם המסתגר, הוא בהתרחקות מההתמודדות וקשר, וזאת על אף המחיר האישי הגבוה ופגיעה באיכות החיים.

לא פעם המשפחה והסביבה חווים חוסר אונים מול הבחירה שלא לצאת מהבית או מהחדר. כל ניסיון לקשר, כל שכנוע לקחת חלק פעיל בחיים, כל מאמץ להוציא החוצה, נכשלים. האדם המסתגר לא תמיד ידע להסביר מה בדיוק גורם להסתגרות. לעתים מדובר בדפוס הימנעותי שהופך להיות דרך חיים. לא תמיד הסיבה מובנת. אבל ידוע כי אין הוא מעוניין בשינוי או בטיפול, או בהתערבות כלשהי שעשויה להביא עמה שינוי של המצב הקיים.

מצבים של הסתגרות והתבודדות הינם מן המצבים המאתגרים לטיפול ושינוי ולרוב דורשים שינוי משמעותי בהתנהלות של המשפחה עם המצב. לעתים קרובות, יש קושי ליישם הנחיות והדרכה והמשפחה זקוקה לליווי צמוד ובזמן אמת, בתוך הבית. לעתים ההתמודדות עם המצב דורשת התגייסות של כל הסביבה בעלת יכולת השפעה, לרבות המשפחה המורחבת וחברים. כל ניסיון לשינוי של המצב הקיים של המסתגר, עשוי להביא להתנגדות גדולה וצורך בהתמודדות לא פשוטה, עם מצבים מאיימים. ישנו לא פעם חשש מפגיעה עצמית של המתמודד או חשש להתפרצויות אלימות. על כן, המשפחה עשויה להמנע מההתמודדות בעקבות החששות מההשלכות הקשות.

אבל יש דרך להתמודד עם המצב. בעזרת שילוב מדויק של נחישות ועקביות, לבין אמפתיה וכבוד, ניתן להביא לשינוי של מצבים מאתגרים אלו וליצור שינוי משמעותי בחיי המשפחה כולה.